Ve dnech 1. – 3. dubna se uskutečnilo Středoevropské utkání dorostu konající se převážně v okolí města Ogrodzieniec v Polsku. Závodu se zúčastnilo 24 našich svěřenců, kteří hrdě reprezentovali Ještědskou oblast a jeli poměřit síly s dalšími stovkami závodníků z Německa, Maďarska, Slovinska, Polska a Čech. Vše začalo slibně již odpoledne, ve čtvrtek 31. března, a to 6-8 hodinovou jízdou podle odvážnosti řidičů, počtu švábů a kamionů na cestě. Posádky aut však neklesaly na mysli a cestu si krátily zpěvem známých hitů jako Soňa ví, Candát nebo třeba I love orienteering…. Run, run, run, just for fun…run, run, run, to be number one!

Od pořadatele jsme měli zajištěné pěkné ubytování ve vesnici Kielkowice vzdálené pouhých 12 km od centra dění, vyjma sprintu. Dorazili jsme tam celkem pozdě. Po výstupu z auta nás však velice rychle probral sníh padající do bot. To ale nevadí, zítra je Apríl, to do rána roztaje. Bohužel Apríl se protáhl a sněhová pokrývka nás provázela v menším či větším množství po celý víkend. Číba nám holt před odjezdem zapomněl říct, že organizátoři na poslední chvíli změnili OB na LOB. Nevadí, místo modrého extráče namažeme nohy hřejivou mastí a se ctí se s tím vypořádáme.

V pátek dopoledne se jdeme adaptovat na místní podmínky a vyrážíme na společný výklus po zaněžených cestách polích a loukách, romantika. Následuje protažení, perfektní špagety od Magdy, šlofíček a můžeme vyrazit na 1. etapu do města Olkusz, kde nás čeká městský sprint částečně v zástavbě a částečně v historickém centru. Mnozí svěřenci si poprvé na vlastní kůži vyzkoušeli karanténu před tím, než vyrazili do terénu.

V D16 se nejlépe umístila Barbora Chrástová (17. místo). V H16 potom Filip Mairich (18. místo), Ctibor Podrábský (19. místo). V D18 Míša Novotná (3. místo), Kristýna Matyášová (6. místo). V H18 Matěj Tkáč (4. místo) a Štěpán Waldhauser (5. místo).

V sobotu 2. dubna nás čekala 2. etapa závodu – krátká trať, velká zima a velká spousta sněhu, která lehce ztěžovala orientaci v terénu a měnila závod na stopovanou. Bylo potřeba se zaměřit na vrstevnicové linie, držet směr, nechodit na tušáka, naopak radši zpomalit a jít na jistotku. I přes nepřízeň počasí zvládli svěřenci trať absolvovat v krásných časech.

V D16 se nejlépe umístila Barbora Chrástová (10. místo), v H16 Filip Mairich (11. místo), v H18 Matěj Tkáč (9. místo). V D18 se královnou trati stala a zlatou medaili si domů odvezla Míša Novotná.

Velký podíl na úspěchu každého našeho závodníka jistě nesla i svatá pana Kielkowická, kterou musel každý před odjezdem na závody políbit pro štěstí. Vsadím se, že její zpěv Let it go, Let it go… zněl nejednomu závodníkovi v hlavě a hnal ho vpřed do cíle.

Druhá etapa byla definitivně zakončena ve večerních hodinách slavnostní ceremonií a vyhlášením vítězů na zřícenině hradu Ogrodzieniec. Večerní oslava se nesla v duchu lachtaního sjezdu z kopce, koulovačky, stavění sněhuláka a jiných typicky jarních radovánek.

V neděli 3. dubna proběhla třetí poslední etapa závodu – štafety. Sníh neroztál, ale konečně vylezlo sluníčko. Ještědská oblast postavila na start celkem sedm štafet. Některé naše závodnice byly na chvíli draftovány německými týmy, aby doplnily jejich štafety. Díky tomu si tuto disciplínu vyzkoušel opravdu každý. Terén byl ještě o něco náročnější než na krátké trati. V první části nebyly téměř žádné záchytné body, v polovině trati závodníci probíhali diváckou kontrolou a poté vbíhali do odlišného typu lesa, který je uvítal bažinou. I štafety zvládli všichni dobře, o čemž svědčí i výsledky.

Výsledky:

D16
6. Chrástová Barbora, Lipenská Barbora, Lamačová Kateřina
D18
4. Pesničáková Soňa, Matyášová Kristýna, Novotná Michaela
6. Skácelová Adéla, Mellanová Judita, Hudská Štěpánka
H16
4. Tomášek Prokop, Patka Kryštof, Mairich Filip
11. Podrábský Ctibor, Drahoňovský Tomáš, Březina Karel
H18
2. Peterka Jakub, Waldhauser Štěpán, Tkáč Matěj
6. Hoetzel Hugo, Heřmánek Petr, Nejezchleb Vojtěch

Po štafetách následovalo jejich vyhlášení a závěrečná ceremonie. Myslím, že závodníci si z účasti na CEYOC 2022 odvezli spoustu zážitků, zkušeností, někteří i nová přátelství. Náročné podmínky, které si pro ně počasí nachystalo zvládli skvěle, a pokud se příště s podobnou podmínkou setkají, nebudou překvapeni a levou zadní si s ní poradí. Myslím, že ani svatá pana Kielkowická se za nás nemusí stydět!

Odkazy:

Foto Kaškys: https://kataob.rajce.idnes.cz/CEYOC_Polsko_1.-3.4.2022/

Foto ofiko: http://wawelcup.pl/en/photo-albums-2/

Mapy tratí: http://wawelcup.pl/en/courses/

Za TSM&SCM JO, Pája