První větší opravdu jarní nálož mapových kilometrů pro členy výběru dorostu Ještědské oblasti jsme první březnový víkend absolvovali u Hradce Králové, kam se za slunečních paprsků sjelo na 50 dorostenců SCM JO. Hradecké terény jsou sice rovinaté, ale jak jsme se přesvědčili na vlastní nohy, tak umí fyzicky velmi potrápit. Hlavně to jsou terény, které nám obecně moc nevoní. Tréninky proto byly zaměřeny především na trénink směrů, zapojení buzoly a hlavně aktivní tvorby plánu.

NOB – 6.3.2015

Soustředění jsme zahájili nočním OB. Úvodní trénink na „oťukání“ terénu stížený tmou a sníženou viditelností. Pro mnohé to byl spíše boj, aby stihli večeři, přesto nám trénink poskytl spousty podnětů pro večerní přednášku a diskusi o taktice při tvorbě plánu a plánování postupů, kterou jsme završili praktickým cvičením a „přípravou na sucho“ na sobotní dopolední fázi.

Tratě: D16, D20, H16, H20 a orientační výsledky (tempo bylo libovolné).

KombOkruhy – 7.3.2015

Sobotní dopoledne patřilo praktickým cvičením v terénu. Rozvíjeli jsme teorii nabytou v předvečer tréninku na čtyřech okruzích. „Odbočovák“ na trénink odbočování z linií, „Paměťák“ na tvoření a zapamatování si plánu, „Směrák“ na změny směrů a odběhů od kontrol, který dělal mnohým překvapivé problémy a měřený „Plánovací SIčák“, kde si plán borci připravili již předem a měli za úkol ho přetavit v realizaci. Zde se opět a nejjasněji prokázalo, že výsledek se celý odvíjel od kvality vymyšleného plánu. (Orientační výsledky, které se podařilo zaznamenat a výsledky SIčáku)

SCMHK15_Planovac

KrossMiddle – 7.3.2015

Stěžejní fáze soustředění. Odpolední fáze slibovala komplexní zapojení všech procvičovaných technik v závodě na krátké trati. Ten byl navíc stížený o fyzicky náročný 550m dlouhý krosový povinný úsek na mapový start, kde si závodníci odebrali mapu a vyrazili v kyslíkovém dluhu na záludnou první kontrolu, která mnohé nepřipravené nemilosrdně vytrestala. Všichni zaslouží velikou pochvalu, že zvládli absolvovat dvě mapově i fyzicky náročné tratě. Zvláště pro mladší to byla pořádná nálož.

Mapy: DA, DB, HA, HB a Výsledky s mezičasy.

Mapovou i fyzickou náročnost fáze dokládá rychle sestříhané video:

 

Večer proběhl důkladný rozbor obou fází i s videoukázkami práce závodníků v kolečku kontroly.

Sprint + Long – 8.3.2015

Slunečné nedělní dopoledne patřilo sprintu. Rychlý sídlištní sprint v zástavbě na předměstí Hradce Králové jsme zařadili jako krátkou rychlou údernou fázi, která znamenala diametrálně odlišné nároky na závodníky než sobotní tréninky. Sprint byl navíc „zpestřený“ záludnými umělými překážkami. Přestože o nich závodníci věděli předem, nechalo se veliké procento nachytat a disknout. A tento fakt jen potvrzuje, jak je důležité trénovat sprint a přivykat na odlišný mapový klíč. Mezičasy k dispozici bohužel nemáme, ale v rovině je velmi přínosný rozbor voleb, alespoň pomocí vzdáleností. Tak co, volili jste správně?

Trať H, Trať D, Rozbor H (D), D – 1. kontrola, Výsledky

Závěrečným tréninkem byl „long“. Volné tempo, mapa 1:15000 bez cest. Hlavně přesunová fáze zpět ze sprintu na ubytování po mapě. Někdy už bylo těžké zmobilizovat mentální síly k bezchybnému dokončení celého soustředění.

Long: D16, D20, H16, H20

Sraz v nížinách u Hradce se určitě povedl po všech stránkách. Počasí přálo, nikdo se výrazně nezranil, nebyla ukradena žádná kontrola a snad si ani nikdo nenatrhl … při nekonečném přelézání plotů a zamčených bran v areálu. Je na místě poděkovat všem zúčastněným za skvělé výkony, realizačnímu týmu za organizaci a Královéhradeckému sdružení orientačních sportů a OK 99 Hradec Králové za poskytnutí mapových podkladů. Děkujeme.

Aby byl dokonán přínos kempu je třeba si všechny fáze ještě jednou pořádně v klidu zanalyzovat a promyslet, pořádně si odpočinout, a pak se pustit do dalšího tréninku směrem k začátku sezóny. Hodně štěstí!

Za RT SCM Dann