Víkend od 19. do 21. září 2014 byl využit k nominačnímu soustředění žáků SCD Ještědské oblasti. Zázemím pro soustředění se stal rekreační areál Poslův Mlýn v Doksech, který je v těsné blízkosti zmapovaného prostoru U Pískovny. Soustředění se tentokrát zúčastnilo 42 žáků JO s pěti trenéry (Mery Podrábskou, Milošem Eiseltem, Milošem Průchou, Jirkou Dejnožkou a Honzou Potštejnským).

Hned v pátek odpoledne byl odstartován mýdlový trénink, který nejrychleji zvládli proběhnout Eliška Vitebská (D12), Kačka Dolejší (D14), Vojta Dejnožka (H12) a Petr Melichar (H14). Po večeři a vybalení věcí na pokojích a krátkém odpočinku jsme se nachystali na start nočního závodu, který byl však z důvodu nevlídného deště odvolán. Místo toho jsme se společně sešli na klubovně, kde se žáci otestovali v poznávání směrování vrstevnic a v hledání rozdílů v připravených pozměněných mapách.

V sobotu po rozcvičce a snídani jsme se společně odebrali do přístaviště na Máchově jezeře, kdy byla připravena osobní loď Hynek, která nás odvezla na závody žebříčku JO pořádané oddílem z Doks na Karolíně. V rámci závodu obsadila většina účastníků soustředění přední příčky ve svých kategoriích. Vyhlášení vítězů bylo přizpůsobeno času našeho odplutí přepravní lodí zpět. Odpoledne proběhlo rozlosování do týmů na hru Scrabble. Tato hra měla dvě části. Nejprve si žáci v jednotlivých týmech domluvili svou taktiku tak, aby získali pro tým co nejvíce potřebných písmenek, které byly na lepíkách rozmístěné po lese na jednotlivých kontrolách, a to v omezeném čase. Večer pak v klubovně ze získaných písmenek sestavovali slova na podkladové desce dle pravidel hry Scrabble. Nejvíce bodů získalo družstvo ve složení Dan Pavlovec, Nina Jeřábková, Rose Riby, Eliška Vitebská, Vojta Řehoř, Bětka Podrábská a Jirka Bek. S ohledem na únavu některých účastníků a ne zcela příznivé počasí byl noční trénink vyhlášen pouze jako dobrovolný. Trať DH12 nejrychleji zvládla Terka Boskovská, na trati DH14 byl nejrychlejší David Šmol.

V neděli dopoledne proběhl trénink na krátkých okruzích se zaměřením na starty prvních úseků štafet a běh v kontaktu se soupeři. Jednalo se o čtyři krátké farstované tratě kolem 800–900 metrů délky. Vždy start následujícího úseku byl poblíž cíle předchozího, čímž se podařilo využít větší část tréninkového lesa. Po obědě byly odstartovány dvoučlenné štafety, které vyhráli ve skupině A: Katka Dolejší s Vojtou Dejnožkou a ve skupině B: Lenka Šritrová s Danem Pavlovcem. V poslední skupině startovali žáci, kteří nebyli zařazeni do dvojic, takže byli společně odstartováni jen do prvního úseku. Nejrychlejší s této skupiny byl Vojta Matyáš. Bohužel byly výsledky těchto odpoledních štafet ovlivněny krádeží kontroly na jedné farstě.

Po sbalení věcí a vyklizení pokojů jsme se každý rozjeli do svých domovů.

Fotky ze soustředění jsou k dispozici ve fotogalerii.

Autor článku: Jirka Dejnožka