Zkrácený víkend od 30.5. do 1.6. strávili žáci SCD Ještědské oblasti na soustředění ve Skokovech na Turnovsku. Tamní penzion Ráj jsme obsadili od sklepa až po střechu, a tak muselo pár jednotlivců spát ve vlastním spacáku na karimatce. Soustředění se tentokrát zúčastnilo 45 žáků JO se čtyřmi trenéry (Mery Podrábskou, Milošem Eiseltem, Jirkou Dejnožkou a Honzou Potštejnským).

Po prohlídce a rozdělení pokojů byl otevřen startovací koridor u předzahrádky restaurace, odkud vybíhali jednotliví účastníci na první trénink, tedy na Koridor. Postaveny byly dvě tratě HD12 a HD14. Nejrychleji proběhli trať HD12 Elin Martanová a Matěj Tkáč, oběma však chyběla kontrola č. 37, která se nacházela na okraji jimi probíhaného koridoru v místě, kde se napojovala trať HD14. Nejrychleji tedy koridor se všemi kontrolami zdolali Lucka Linková D12, Vojta Dejnožka H12, Markéta Pavlíková D14 a Víťa Mareš H14.

Po večeři si žáci otestovali své orienťácké znalosti a pozornost na připravených mapkách.

Se setměním byl ještě v pátek večer odstartován noční trénink, na který vyráželi různě početné skupinky, ale i nebojácní jednotlivci. Vysíláni byli na dvě tratě, lehčí 1,9 km a delší 2,3 km. Lehčí variantu oběhli nejrychleji ve shodném výsledném čase trojice ve složení Lucka Linková, Elin Martanová a Maruška Podrábská, a dvojice ve složení Vojta Dejnožka a Matěj Tkáč. Delší variantu proběhli nejrychleji David Šmol společně s Petrem Melicharem.

Sobotní den byl zahájen ranní rozcvičkou, při které se žáci podívali až do vedlejší vesnice Mlýnice. Několika borcům se podařilo rozcvičce vyhnout a tak si svůj prohřešek v podvečer odčinili dřepováním. Po snídani typu Švédského stolu a jejím strávení, bylo přistoupeno k dopolednímu tréninku, pro který byla upravena mapa do Mapového leporela. Část mapy tak obsahovala pouze vrstevnice, jiná část jen skály a kameny, a další část mapy byla plnohodnotná se vším, co do ní patří. Byly postaveny čtyři varianty spočívající v různém počtu kontrol a jejich obtížnosti. Svěřenci po odstartování své kontroly obíhali scorelaufově dle svých schopností a možností. Nejrychleji orazili své kontroly v D12 Vendy Růžičková, v H12 Matěj Tkáč, v D14 Katka Dolejší a v H14 Dan Pavlovec.

Na odpolední sobotní Týmovou hru bylo vytvořeno jedenáct vyrovnaných týmů o čtyřech členech. Každý tým po odstartování dle předem nalosované startovky musel společně absolvovat trať dle obdržené mapy, ve které byly zaneseny uzlové kontroly. Na každé uzlové kontrole visely mapky s dalšími kontrolami v okolí té uzlové. Na tyto kontroly šli členové týmu samostatně po paměti. Poté, co se opět na uzlové kontrole sešli, pokračovali na další. Nejrychleji se s nástrahami týmové hry vypořádalo družstvo kapitána Petra Melichara a členů Vojty Dejnožky, Terky Bozkovské a Kuby Zemánka.

Sobotní večer byl věnován opět procvičení orienťáckých piktogramů a práci s mapou. Následně provedl Honza Potštejnský za vydatné podpory projektoru rozbor stavby tratí na štafety a družstva s ukázkami z map použitých na štafetách, které proběhly před týdnem u Mikulče u České Třebové.

Po nedělní ranní rozcvičce a snídani jsme se přesunuli do Vratislavic nad Nisou, kde proběhl oblastní žebříčkový závod pořádaný oddílem VLI Slavia Liberec orienteering.

Jirka Dejnožka

Fotky ze soustředění zde.
Výsledky soustředění jsou k dispozici na stránce akce.
Výsledky nedělního závodu zde.