Soustředění v Portugalsku zahajuje naše 27 členná skupina na pražském letišti ve 4:00 ráno. Po 5 hodinové cestě vzduchem zdárně přistáváme na letišti v Portu. Vyzvedáváme vozidla a pokračujeme 200 km směr centrum soustředění v Aguiar da Beira. Prvním tréninkem pro seznámení s místním terénem byl Controlpicking. Mokré kamenné plotny, semi-open a trnitá zelená prověřila mapové zkušenosti všech sportovců.

Odpoledne nás čekal kombotech o pěti disciplínách se startem z malebného městečka Sequeiros. Pro všechny účastníky byla překvapivě nejtěžší disciplína na plném mapovém podkladu.

V úterý dopoledne jsme podstoupili městský dvoukolový sprint s intervalovým startem ve spletitých uličkách Aguiar da Beira. Po tréninku bylo možné si krátce prohlédnout město. K odpolednímu tréninku jsme si naservírovali Middle poblíž místního žulového lomu.

Středeční dopoledne patřilo výletu za výhledy na hřebenu Serra Alta, kde jsme zdolali i místní poněkud titěrnou rozhlednu. Svou návštěvou jsme poctili i prapůvodní Portugalské obyvatele a jejich dolmeny. Druhou část dne vyplnil trénink několika downhillových sekcí v terénu s prostupností fifty/fifty. Mnoho kamenů a ještě více nepřístupné kleče dalo mapově zabrat téměř všem.

Ve čtvrtek nás čekala klasická trať ve stejných terénech jako předchozí den na downhillových okruzích. Různorodý terén s hustníky a rozsáhlými kamennými plotnami a spoustou objektů. Mapa v měřítku 1:15000. Tato kombinace potrápila především na dohledávkách kontrol což vyžadovalo kvalitní práci s buzolou a odhad vzdálenosti. Odpoledne jsme absolvovali koridorový trénink kde bylo apelováno na pomalé tempo, přesné čtení objektů a volbu plánu postupu. To se dařilo všem velice dobře.

Páteční dopoledne patřilo middlu a mapování ve vyšší rychlosti se startem z ubytování. Po obědě v rámci odpoledního volného programu jsme vyrazily objevovat krásy Portugalského vnitrozemí a navštívili jsme soutěsku a kaskády u vodní nádrže na řece Caldeirão.

Poslední tréninkový den jsme na ranní trénink zavítali do městečka Carapito ve kterém všichni podstoupily štafetový závod dvojic v městském sprintu ve spletitých uličkách. Na sprint nám počasí příliš nepřálo a pohostilo nás velice vydatným deštěm, který v některých místech vytvářel z dlažebních kostek skluzavku.

Závěrečný trénink se startem přes cestu od ubytování byl již ve volném tempu. Jeho hlavním cílem bylo užít si poslední Portugalské terény a využít všechny nově získané zkušenosti. Odměnou nám byl nejen velice zajímavý terén ale i vytvořené slunečné okno přesně po dobu trvání závěrečného tréninku.

V neděli brzy ráno vyrážíme směr letiště v Portu, vracíme propůjčenou flotilu vozidel a odlétáme směr Paříž. Odtud pak s hodinovým zpožděním dorážíme do Prahy ve večerních hodinách.

Akci dle prožitých zážitků a zpětné vazby od všech účastníků lze hodnotit jako velice vydařenou.

Foto všech fotografů.