O prodlouženém víkendu 25.-28.9.2015 se žáci SCD Ještědské oblasti připravovali k vrcholným závodům letošního roku, a to na Mistrovství a Veteraniádu ČR štafet a především na Mistrovství a Veteraniádu ČR klubů a oblastních výběrů žactva. Soustředění proběhlo v Kacanovech, kde je sice terén odlišný od Vracovského, na kterém se poběží mistrovství, ale i tak se zde dalo dobře trénovat na štafety. Ubytování bylo zařízeno v hotelu Králíček, kde se opět nedostávalo postelí pro všechny účastníky, takže někteří museli nocovat ve svých spacácích na karimatkách. Celkem se sešlo 38 dětí z Ještědské oblasti s trenéry Mery Podrábskou, Milošem Eiseltem, Jirkou Dejnožkou, Danielou a Alešem Bednaříkovými.

V pátek odpoledne byl hned po příjezdu na žáky nastražen middle, který byl startován od hotelu (výsledky). Večer si pak mohli zájemci zaběhnout noční závod (výsledky).

V sobotu dopoledne jsme se přesunuli hlouběji do přilehlých hvozdů, kde byly připraveny okruhy. Každý měl za úkol oběhnout své tři úseky, někteří však zvládli potrénovat i více (výsledky). Odpoledne byly odstartovány z louky nad vsí čtyřčlenné štafety ve složení H14, DH10, DH12 a DH14 s tím, že kategorie mladší běhaly z veřejné kontroly hned do cíle a čtrnáctky měly ještě k oběhnutí pytlík. Rozlosování obsazení jednotlivých členů do štafet proběhlo tradiční lístečkovou metodou po obědě, tedy bez jakýchkoliv zásahů trenérů. Přesto byl štafetový závod velmi napínavý a to především v samotném závěru, kdy osm z devíti odstartovaných štafet bylo současně v pytlíku, aniž by jakákoliv ze štafet již závod dokončila. S napětím jsme pak očekávali, jak celý závod dopadne (výsledky). Jelikož byl štafetový závod poměrně náročný, byl večerní program zaměřen na čtení mapy. No vlastně tak trochu i na stvoření mapy, protože žáci ve skupinách, jak běželi odpolední štafety, museli co nejvěrněji ztvárnit z poskytnutých barevných papírů a šňůrek mapu dle předlohy, která jim byla poskytnuta k nahlédnutí v jiném patře budovy hotelu. Nejvíce se povedlo ztvárnění mapy družstvům Davida Šmola, Petra Synka a Jakuba Bílého.

V neděli dopoledne se uskutečnil výlet v okruhu přes Valdštejn a Kopicův statek zpět do Kacanov. Děti měly k dispozici pouze vrstevnicovou mapu, kde byla zakreslena cesta. Za úkol pak měly zakreslit barvy turistických značek, po kterých jsme dle mapy šli. Odpoledne pokračovaly tréninky směřované ke štafetám. Nejprve byl odstartován hromadně scorelauf, nebo spíš závod s volným pořadím kontrol. Podle svého doběhu pak každý startoval po drobném odpočinku v handicapovém závůdku, čímž byl simulován start druhých úseků, jakoby po předávce (výsledky). Večer rozestavil Aleš 12 kontrol u hřiště a opět ve štafetových družstvech s předávkou čipů proběhl závod v ražení. Družstva byla rozlosována do vyřazovacího pavouka a pojmenována podle známých kopců z našeho okolí. Nejrychlejší bylo družstvo „Holubník“ ve složení David Bradáč, Bětka Podrábská, Lucka Linková a Maruška Šestáková. Za tmy pak proběhl závod v nočním štafetovém sprintu (mapka) v blízkosti hotelu (výsledky).

V pondělí dopoledne byl odstartován hodinový scorelauf od blízkého rybníka (výsledky). Po obědě Přednesl Miloš s Mery informace k terénu a prostředí u Vracova, kam někteří pojedou reprezentovat naši oblast. Odpoledne byly děti odstartovány do Milošova závodu Zpátky do pravěku orientačního běhu (výsledky), který byl pomyslnou tečkou za uskutečněným soustředěním.

Fotky 

Jirka Dejnožka