O víkendu 28.2. – 2.3. proběhlo soustředění žáků SCD JO v Jindřichově u Jablonce nad Nisou. Soustředění se zúčastnilo 43 žáků Ještědské oblasti a čtyři trenéři (Magda Rýdlová, Marie Podrábská, Jiří Dejnožka a Jan Potštejnský). Původně bylo soustředění plánováno jako lyžařské, sníh však letos ani v těchto končinách pořádně nenapadl, a tak bylo možno celý slunečný víkend využít k běžeckým mapovým tréninkům v krásném a náročném prostředí Břízek.

V pátek odpoledne jsme se ubytovali na chatě MUHU, kde jsme obsadili v podstatě celé druhé patro a podkroví. Od chaty byl následně hromadně odstartován první trénink, který připravila Mery – srázkovaná, spočívající v obíhání srázů a srázků ve vyznačeném prostoru a zakroužkování v mapě těch srázků, na kterých byl umístěn fáborek. Nejlépe si vedli Petra Zapalačová (D12), Martina Pěničková (D14), Lukáš Vitebský (H12) a Dan Pavlovec (H14). Po večeři a řádném setmění byl odstartován noční závod, jehož trať připravil Honza Potštejnský. Noční závod nejrychleji zvládla v kategorii DH12 hlídka ve složení Lukáš Vitebský, Matěj Tkáč a Vojta Dejnožka, v kategorii DH14 byly nejrychlejší Áďa Rýdlová s Míšou Šklíbovou. Noční trénink samostatně zvládli: Dan Pavlovec, Vít Mareš a Anna Hájková.

V sobotu dopoledne jsme se přesunuli do blízkosti Jindřichovského sedla, kam byl umístěn start longu. Trénink byl zaměřen především na volbu a realizaci správného postupu, ale také na čtení popisů, neboť v blízkosti kontrol byly záměrně rozmístěny i „falešné“ kontroly. Nejúspěšnější v realizaci tohoto tréninku byli Majda Rýdlová (D12), Áďa Rýdlová (D14), Lukáš Vitebský (H12) a Vít Mareš (H14). Po obědě proběhlo rozlosování do deseti čtyřčlenných štafet, které byly odstartovány odpoledne opět od chaty Muhu. Pořadí jednotlivých štafet se neustále měnilo, a závod byl tak do poslední chvíle velice napínavý. Nejrychlejším štafetovým týmem byla nakonec štafeta ve složení Bětka Podrábská, Anna Schacherlová, Kateřina Dolejší a Petr Melichar. Po večeři a vyhodnocení výsledků z předchozích tréninků si účastníci soustředění otestovali své znalosti piktogramů, přiřazení obrázků patřičným nákresům kontrol a vrstevnic, a postřeh při hledání rozdílů v mapách.

Nedělní ráno bylo zahájeno společnou rozcvičkou na louce nad chatou. Dopoledne byl pak odstartován middle, který byl opět zaměřen na čtení popisů. V mapě byl proto prostor v kroužku kontroly vymazán. Nejrychlejšími běžci na mýdlové trati byli Tom Ekert (DH12 s plnohodnotnou mapou bez výmazů), Marie Podrábská (D12), Markéta Pavlíková (D14), Vojta Dejnožka (H12) a Vít Mareš (H14). Tréninky v longu, štafety i middlu připravil rovněž Honza Potštejnský. Po nedělním obědě jsme popřáli Áďě Rýdlové k narozeninám a pochutnali si na zmrzlinovém poháru. Pak proběhlo rozlosování žáků do sedmi týmů po šesti závodnících pro odpolední hru, kterou připravila Mery. Každý tým obdržel odpovídající počet map, ve kterých byly některé kontroly zabíleny buď v kroužku kontroly, nebo v jejím blízkém okolí. Na kontrolách byly zavěšeny fábory a lepíky s čísly týmů. Kapitán týmu rozdělil jednotlivcům kontroly, na kterých má posbírat lepíky s označením svého týmu, a vyrazili do terénu. Nejrychleji posbíral všech 28 kontrol tým ve složení Dan Pavlovec, Pavel Vávra, Vojta Dejnožka, Filip Sedláček, Amálka Halamová a Jan Patka. Po skončení posledního tréninku jsme se všichni rozjeli do svých domovů.

Jirka Dejnožka

Výsledky (ve formátu xls a pdf) naleznete na stránce akce. Fotky si můžete prohlédnout zde.