O víkendu (10. – 12.11.) proběhlo tzv. úvodní soustředění SCM a TSM JO u rozhledny Slovance. Tak jako tradičně bylo cílem se hlavně navzájem poznat, více než na mapu se zaměřit na vytrvalost a také došlo na zajímavé přednášky. To vše v docela náročných podmínkách – během víkendu napadlo pár centimetrů sněhu a bylo docela chladno. Zároveň mělo být soustředění motivační do dalšího (zimního) tréninku, což se snad povedlo.

V pátek odpoledne (ale už za tmy) byla na rozehřátí připravena první týmová hra, která byla zaměřená na držení směru, správný odběh, spolupráci s buzolou, odhad vzdáleností a hlavně – spolupráci v týmu. Každý tým měl v co nejkratším čase orazit všechny kontroly v pořadí. Tým dostal vždy dvě mapy, ale pravidlem bylo, že vždy min. jeden člen týmu musí být na startu.
Ukázka mapy jedné z variant

Po večerní „nalejvárně“ (pravidla SCM/TSM, plán akcí 2018 – k nahlédnutí zde) následovalo čtení básní o trenérech. Tvůrčí kreativita všech byla jedinečná.

V sobotu dopoledne byla na programu další týmová hra („Po stopách zemřelých“). Na základě znalostí a studie Katky Kaškové, která vytipovala řadu nádherných míst, vznikl trénink s časovým limitem 3 hodiny a zase to bylo hlavně o týmové strategii.

Výsledky týmové hry 

Po stopách zemřelých – mapa

Odpoledne byl připraven jediný trénink, kde trochu hrála roli o-mapa. Vlastně také ne. Už v pátek si dorostenci měli do mapy, kde byla jen trať a dohledávka, zakreslit záchytné body. Předtím i proběhla zajímavá diskuze, na co a jak se zaměřit nebo naopak co nám na trati vůbec nepomáhá. Tempo bylo volné, důraz byl hlavně na čistý výkon.

GPS tracking: Dlouhá, Krátká

V sobotu večer se uskutečnily dvě přednášky. Nejdříve Picánek krátce pohovořil o novém ISOMu 2017 (co se mění, kdy a na co si dát pozor), posléze po večeři měla téměř dvouhodinový blok Niki Kochová, která se profesně zabývá výživou sportovců. Velmi poutavě vyprávěla, na co si dát pozor, kdy je dobré co jíst, co je jen reklamní klam atd. To, že přednáška vzbudila velký (a pozitivní) ohlas svědčí i to, že padly desítky, možná stovky (:-)) dotazů.

Odpočinek a v neděli ráno zase „do šichty“. Tentokrát trenéři připravili měřený okruh, který měl lehce na 1000 m. Vedl v kopcích, bažinách, hustnících, v úsecích, které jsou dost nepřehledné. Počet okruhů byl odstupňován podle věku a pohlaví. Kromě běhu ale vždy na začátku okruhu každý dostal mapu se 4 kontrolami. Ty si v průběhu krosu měl namapovat a nakreslit je posléze „v depu“ (mapu odevzdal asi 50 m před tím). Byla to mírná simulace O-400, kterou všichni znají z STM, nicméně o trochu více v „orienťáckém“ provedení. Po startu kluků začlo docela sněžit, takže některé mapy byly trochu mokré a hůře se na ně zakreslovala kolečka.

O-kros (mapa okruhu)

O-kros výsledky