O víkendu 13. – 15. 2. se uskutečnilo soustředění žáků SCD JO v Jindřichově u Jablonce nad Nisou, kde jsme opět využili již známé ubytování v chatě Muhu. Soustředění se zúčastnilo 36 žáků pod trenérským vedením ve složení Marie Podrábská, Jiří Dejnožka, Miloš Eiselt, Jan Tkáč a Marek Šesták. Na místě je též vyslovit velké poděkování za pomoc s nácvikem techniky bruslení na dílčích trénincích lyžařským expertům Jirkovi a Magdě Rýdlovým a také Báře Svobodové.

Letos se na nás usmálo i trochu toho zimního štěstí, a tak, ačkoliv se přes den dost oteplovalo a sníh odtával, zbylo jej ještě dost a v něm celkem slušně upravených lyžařských stop v okolí chaty i širším okolí.

V pátek odpoledne jsme se rychle ubytovali a hned jsme vyrazili na lyžích okusit sněhové podmínky. Protože se blížil večer, vyjeli jsme až na Kolečko nad Břízkami, které dostalo letos nové LED osvětlení.

Po večeři představil Lyžařský Orientační Běh od historie po současnost čestný host Přemek Škoda, včetně ukázek map a videa z Mistrovství Evropy 2015, kde v závodě na klasické trati s hromadným startem vybojovala stříbrnou medaili česká reprezentantka Hana Hančíková. Vzhledem k tomu, že se tréninková skupina z části obměnila, proběhlo ještě před večerkou pár seznamovacích her.

V sobotu po rozcvičce a snídani jsme společně vyrazili do stop v blízkosti chaty. Účastníci byli rozděleni do menších výcvikových skupin, podle výkonů podaných při páteční večerní vyjížďce, a podrobili se zdokonalení v lyžařských dovednostech. Po obědě proběhl závod LOB jednotlivců, ve kterém zvítězili Matyáš Růta (H14), Kačka Dolejší (D14), Matěj Tkáč (H12), Bětka Podrábská (D12) a Judita Mellanová (v kategorii M). Večer odprezentoval Miloš svou přednášku o vrstevnicích, která byla přerušena večeří. Následovala soutěž nazvaná Odkrývačka, jejíž princip byl založen na poznávání známých osobností, budov a pohádkových bytostí po odkrývání jednotlivých dílků. Pak proběhl závod Nočních miništafet, pro které během sobotního dne vytvořil Miloš plánek zachycující okolí chaty Muhu a důmyslné uspořádání sledů kontrol. Závůdek absolvovalo deset tříčlenných štafet a jedna dvoučlenná. Bezchybně a nejrychleji daný úkol zvládla štafeta ve složení Markéta Pavlíková, Maruška Podrábská a Ondra Zabořil.

Nedělní rozcvička byla rozdělena na dvě skupiny, tedy na disknuté a ostatní. Ti, kteří byli v sobotních závodech DISK, byli tradičně nominováni do výběhu na Bramberk, ale protože se poctivě dostavili všichni, kterých se tato výzva týkala, byla jim trať o kousek zkrácena. Dopoledne jsme pak vyrazili na výlet ke Kapličce na Hraběticích. Po návratu k chatě proběhlo klání v lyžofotbalu. Odpoledne po obědě byly uspořádány speciální LOB štafety. Každá tříčlenná štafeta dostala po odstartování jeden mapník s mapou a jeden SI čip. Po krátké poradě se závodníci ve štafetě domluvili, kdo objede které kontroly tak, aby byl dodržen zadaný úkol, tedy někdo 2, někdo 3 a někdo 6 kontrol, a dále dodržet pořadí ražení kontrol dle obdržené mapy. Nejrychleji svou trať dokázala objet štafeta ve složení Alice Linková, Adéla Lišková a Kryštof Hájek.

Během soustředění se nám bohužel nevyhnuly ani úrazy. Ruka Michala Rokose skončila prozatím v dlaze, koleno Ádi Rýdlové v ortéze. Oběma jim přejeme rychlou rekonvalescenci a brzký návrat na tréninkové i závodní tratě.

Závěrem bych rád za celý organizační tým pochválil všechny účastníky za znatelné zlepšení jejich lyžařské techniky a začátečníky rovněž za statečnost, kterou během víkendu projevili.

Fotky ze soustředění jsou k dispozici ve fotogalerii.